

Pamięć o naszych bliskich jest wieczna. Każdy wyraża ją na swój indywidualny sposób. Podkreślając pamięć o bliskich nam osobach w większości decydujemy się na znicze. Maja one już wkłady, ale po wypaleniu stajemy przed wyborem kolejnego wkładu... Mimo, że widzimy różne ceny, firmy i rodzaje to wybór nie jest do końca oczywisty. W poniższym wpisie wyjaśnimy czym różnią się wkłady do zniczy oraz jakie są ich zalety. W pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować czy chcemy postawić wkłady z bateriami czy z knotem. W pierwszej części wpisu zajmiemy się właśnie opisaniem rodzajów wkładów z knotem.
Wkłady parafinowe
Najczęściej wybieranymi i najpopularniejszymi wkładamy do zniczy są wkłady parafinowe. Największą zaletą tych wkładów jest ich cena - są znacznie tańsze od innych rodzajów wkładów.
Wkłady te palą się dość długo w zależności od firmy oraz wielkości. Deklaracje producentów wahają się średnio od 1 dnia do 5 dni. Wkłady parafinowe można używać w każdej porze roku, jednak trzeba pamiętać o tym, że podczas mroźnych dni i przy niskich temperaturach wkłady to wypalają się szybciej. Warto wspomnieć również, iż te wkłady nie kruszą się podczas długiego przechowywania oraz mają wysoki płomień.
Wkłady olejowe
Drugim w kolejności wkładami cieszącymi się popularnością są wkłady olejowe.
Wypełnienie tych wkładów jest wzbogacone o olej. Wkłady te palą się dłużej niż wkłady parafinowe. Szacuje się, że palą się o 1/4 dłużej. Największą zaletą tego rodzaju wkładów jest to, iż palą się one w niskich temperaturach - w zależności od producenta podaje się temperatury od -10 stopni Celsjusza do +30 stopni Celsjusza.
Wkłady olejowe Bio
Przy wkładach olejowych warto wspomnieć również o wkładach typu bio. Wkłady te cieszą się dobrą opinią ze względu na to, że wytwarzane się z olejów naturalnych. Czas palenia takiego wkłady waha się w zależności od producentów. Drugą zaletą tych wkładów jest to, iż palą się w temperaturach od -10 stopni Celsjusza do +30 stopni Celsjusza oraz to, że często wkłady te mają teleskopowe przedłużenie.
Teleskopowe przedłużenie wkładów:
- ułatwia podpalenie wkładu - można zapalić wkład, a potem wysunąć teleskopowe przedłużenie i z łatwością umieścić wkład w zniczu,
- gdy posiadamy wysokie znicze, teleskopowe przedłużenie ułatwia umieszczenie wkłady, a przy wietrze ułatwia również samo zapalenie,
- płomień, który się pali w środku przedłużenia daje ciepłą aurę.
Wkłady elektryczne
Wkłady te występują w różnych wielkościach oraz kolorach. Najczęściej wybieranymi wkładami się te nieco mniejsze. Kolory takich wkładów to między innymi: biały, czerwony, zielony, niebieski, żółty lub RGB - czyli taki, który zmienia kolor.
Wkłady te dają mocne światło. Ich wielką zaletą jest to, iż nie trzeba ich podpalać, więc też nie trzeba pamiętać o zapałkach czy zapalniczkach. Wkłady te w zależności od producenta oraz wielkości i mocy baterii działają średnio koło 720 godzin (co daje mniej więcej 30 dni) lub 960 godzin (co daje około 40 dni). Wkłady te posiadają baterie już w zestawach.
Kolory wkładów elektrycznych można wybierać tak, aby naśladowały płomień wkłady z knotem lub wybrać niestandardowe kolory np. niebieski, wtedy dają "zimny" efekt.
Ostatnio coraz bardziej popularnymi wkładami elektrycznymi są wkłady RGB - zmieniające kolory. Z reguły mają mleczny płomień, które pali się na różne kolory. Przykład wkładu poniżej - jeden wkład wiele kolorów.
Wkłady z knotem oraz wkłady elektryczne można postawić obok siebie. Wybór pozostaje kwestią indywidualną. Pamiętajmy, że każde światło na nagrobku symbolizuje nasz szacunek i pamięć o bliskiej osobie.